W piękny, słoneczny poranek, w dniu 17 czerwca 2024 roku, uczniowie z klas 2 A i 2 B naszej szkoły wyruszyły na wycieczkę.
Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Skansenu Ziemi Łowickiej w Maurzycach, w którym zgromadzono zabytki architektury z terenu dawnego Księstwa Łowickiego. Przechadzając się wśród starych, łowickich chat oraz budynków gospodarczych z II poł. XIX wieku oraz początków wieku XX, można było przenieść się w czasie oraz przekonać się jak wyglądała kiedyś szkoła czy kościół łowicki. Dzieci dowiedziały się, m.in. czym był okólnik, jakie było wyposażenie chłopskiej chałupy i dlaczego budynki mieszkalne najczęściej pokrywano niebieską farbą. Uczniowie ujrzeli na własne oczy, bez wątpienia najpiękniejszą, najbarwniejszą i najbardziej rozpoznawalną wizytówkę ludowości polskiej. Poznali historię wycinanki, jako dekoracji wnętrz wiejskich chat, dowiedzieli się, co to kodry, gwiozdy i tasiemki, a nawet zobaczyli specjalne nożyce, służące do wytwarzania tych dzieł. Następnie wzięli udział w warsztatach, na których czekało ich niezwykłe zadanie - wykonanie kogucika techniką wycinanki łowickiej.
Następnie udali się do Łowicza na spacer po mieście znanym z oryginalnej i do dziś zachowanej sztuki ludowej, trójkątnego rynku, którego układ zachował się od czasów średniowiecza i jest ewenementem na skalę Polski. Zwiedzili również renesansowo-barokową bazylikę katedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Św. Mikołaja, nazywaną Mazowieckim Wawelem.
Po cennej lekcji historii drugoklasiści wyruszyli do Muzeum Ludowego rodziny Brzozowskich w Sromowie. Największą uwagę w muzeum przykuło ponad 600 ruchomych, wykonanych ręcznie rzeźb, które nie tylko poruszały się, ale także wydobywały dźwięki. Figurki prezentowały święta religijne i sceny z życia łowickiej wsi, m.in. scenę narodzin Pana Jezusa, procesję Bożego Ciała, jadące wozami łowickie wesele, czy też króla Jana III Sobieskiego na czele husarii. Dzieci zadawały bardzo dużo pytań na temat czasu poświęconego na wykonanie poszczególnych elementów wystawy. Zobaczyli tam również kolorowe wycinanki, hafty, pająki, ozdoby, które są charakterystyczne dla łowickiej wsi. Dodatkowo mogli obejrzeć sprzęty domowe i zaprzęgi konne z okolic Łowicza. Syn założycieli Muzeum, Wojciech Brzozowski, opowiadał o życiu jego rodziców i zdolnościach do rzeźbienia jego taty, mama natomiast była utalentowaną wycinankarką i hafciarką.
Ostatnim punktem wycieczki była Żelazowa Wola. Wycieczkowicze zwiedzili dom, który był miejscem narodzin Fryderyka Chopina. Obecnie mieści się w nim muzeum, którego wyposażenie stanowią XIX-wieczne meble, obrazy, sztychy i tkaniny oraz pamiątki związane z kompozytorem. Po spacerze po urokliwym i rozległym parku, zbudowanym na wzór fortepianu, w którym można posłuchać muzyki Chopina, udali się w drogę powrotną.
To był ciekawy dzień, pełen zaskakujących wydarzeń, wspaniałych zabytków, nietypowa lekcja historii, która na pewno pozostanie w pamięci. Niezmordowani uczestnicy wycieczki wrócili do domów bardzo zadowoleni, z dużą ilością pamiątek oraz informacji. Wspólna wycieczka była też kolejną okazją do głębszej integracji klas. Wcześniej klasy drugie wspólnie bawiły się w październiku 2023 roku w parku rozrywki Mandoria.